Optimální tepová frekvence při cvičení by se měla možná až úzkostlivě sledovat. Ne kvůli tomu, abyste si přidali další položku, ze které budete nervózní, ale hlavně z důvodu, že se můžete snadno vychýlit z pásma, kdy je vaše pohybová aktivita ještě efektivní.
Tepovou frekvencí během cvičení se v posledních několika letech zaklíná velké množství lidí. V mnohých z nás to tedy může přirozeně vyvolávat otázku, jestli na ní během sportování skutečně tak záleží, nebo jde zase jen o nějaký módní trend, který za pár let skončí a nikdo už si na něj v životě nevzpomene.
Pravda je ale taková, že i když si mnohdy myslíme, že pro dosažení úbytku hmotnosti je klíčový pouze pohyb a jeho množství, to, co může rozhodovat o finálním úspěchu je právě tlukot srdce a jeho rychlost.
Co je to tepová frekvence?
Tepová frekvence nemusí nutně souviset s cvičením. Ve své podstatě jde o to, kolikrát za minutu tluče váš srdeční sval. Tato frekvence se liší v závislosti na pohlaví, věku, zdravotním stavu a na prováděné aktivitě. Pokud spíme nebo odpočíváme, tepová frekvence bývá jiná, než když běháme nebo aktivně vykonáváme nějakou náročnější činnost. V průměru lidské srdce zvládne kolem 75-82 tepů za minutu. (Muži mají tlukot srdce o něco pomalejší.)
Jaký má vliv na hubnutí?
I když je pro ztrátu hmotnosti důležitý prakticky jakýkoliv pohyb, podceňovat by se nemělo ani jeho správné provedení. K efektivnějšímu hubnutí bude docházet hlavně tehdy, když si budete hlídat tepovou frekvenci, která by neměla být příliš vysoká. Pak organismus snáze pálí tuky, místo toho, aby bral energii z cukrů.
Spalování tuků
Za optimální se při cvičení považuje tepová frekvence na úrovni 55 až 65 % maximální tepové frekvence. Jelikož je to stále zhruba půlka, v reálném světě to znamená, že se nebudete přepínat do úmoru. Dobrým indikátorem toho, jestli jste ještě v pohodě, nebo to s pohybovou aktivitou už přeháníte, je to, jestli při ní ještě dokážete mluvit. Na druhou stranu, pokud se budete bát pohnout, aby vaše tepová frekvence nevyletěla nahoru, cvičení nemusí být efektivní vlivem příliš nízké zátěže.
Abyste měli jistotu, že se během pohybových aktivit nacházíte v ideálním pásmu, ve kterém organismus pálí tukové zásoby, je vhodné si pořídit kvalitní chytré hodinky, které dovedou zapisovat údaje o vašem těle do speciální aplikace.
Jak na výpočet tepové frekvence?
Vzoreček na výpočet tepové frekvence je pro mnohé zbytečně složitý, tím spíš, že musíte brát ohled na široké spektrum faktorů. Z toho důvodu se vyplatí vyzkoušet některou z online kalkulaček optimální tepové frekvence, které se dají najít volně na internetu. V neposlední řadě také můžete využít již zmíněné chytré hodinky, které si taktéž dovedou s udržováním optimálního tepu srdce snadno poradit. (Protože budete mít neustále na očích konkrétní čísla.)
Co dalšího pomáhá na hubnutí?
Hlídání tepové frekvence není to jediné, co má na vaší cestě za vysněnou postavou smysl. Aby byly výsledky vašeho snažení ještě o poznání lepší, vyzkoušejte kvalitní spalovače tuku, které vám mohou pomoci dodat extra energii pro cvičení. Také mohou obsahovat látky, které podporují rychlost metabolismu, takže první výsledky byste s nimi měli při dodržování zdravého životního stylu zaznamenat dříve.
V jejich složení hledejte:
- Garcinii kambodžskou
- Hořký pomeranč
- Extrakt z černého pepře
- L-Karnitin
- Kofein
Myslete také na to, že i když je cvičení v optimální tepové frekvenci, které ještě doplníte o spalovač tuku, účinné, je důležité, abyste se mu věnovali několikrát do týdne. Také se snažte omezit velikost porcí jídla, protože někdy sice uděláme správnou dietní volbu, ale pokrmu sníme příliš velké množství.
V neposlední řadě také nezapomínejte na to, že to, co považujeme za zdravé, nemusí být automaticky dietní. Platí to například o avokádu, zdravých olejích, kterými hojně přeléváme zeleninové saláty, o medu, semínkách a podobně. Právě i to je v mnoha případech kamenem úrazu, proto si na tyto problémy, které mohou snižovat účinnost diety a hubnutí, dávejte dobrý pozor.