Přemýšlíte o tom, že začnete držet dietu, ale nevíte, jakou z nich si máte vybrat? Pokud si netroufáte na low-carb a keto diety, které omezují přísun sacharidů, ale chcete si dopřát od každého trochu, možná by vám mohla vyhovovat dělená strava. Co to ale je?
Svět diet je pestrý, takže v něm vedle sebe najdeme bizarní smoothie detoxy, které vás mohou dostat až na hranu kolapsu, absurdní zelné polévky a jablečné diety, ale i věci, které mohou při správné aplikaci fungovat. (Což je právě například již zmíněná keto dieta.)
Ne každý se však dokáže na několik týdnů, měsíců či let vzdát sacharidů, které jsou jedním ze základních pilířů lidské výživy. Proto možná i vy hledáte nějaký jiný směr, který by vám umožnil jíst toho co nejvíce, ale zároveň podpořil vaše snahy o redukci přebytečných kil.
V čem je dělená strava specifická? A jak ještě podpořit její účinnost?
Co je to dělená strava?
Někteří vnímají dělenou stravu jako dietu, další zase kontrují, že jde spíše o životní styl. Ať už na tuto problematiku nahlížíte jakoukoliv optikou, její základ spočívá v jasném rozdělování potravin do několika kategorií. To by mělo podpořit kvalitu trávení a zlepšit tělesné pH. Pointa spočívá v tom, že jídla rozdělujete na živočišná a rostlinná. (Případně také existuje jednodušší vysvětlení, které dělí jídlo na proteiny a sacharidy.)
V jídelníčku se lidé řídí tím, zda je potravina:
- Kyselá (maso, mléko…)
- Zásaditá (rýže, obiloviny…)
- Neutrální (některé tuky, zelenina atd.)
Výhody a nevýhody
I když technicky vzato můžete jíst při najetí na dělenou stravu vše, na to jste zvyklí (snad jen mimo sladkostí, polotovarů a podobně), velkou nevýhodou je velká náročnost této diety na pochopení. Abyste se byli schopni najíst, musíte předem definovat, do jaké kategorie vámi vybraná potravina patří. A to může zabrat dost dlouhou dobu.
Také budete muset neustále sledovat, co jíte. Jinak hrozí, že nevědomky smícháte vše dohromady. Také si pravděpodobně jen tak nedáte jídlo v restauraci nebo u někoho na návštěvě doma. Především z obavy, že porušíte svá výživová předsevzetí.
V neposlední řadě se ukázalo, že kromě výše existujících stresů, které nemusí mít na zdraví organismu zrovna dobrý vliv, dělená strava nemusí být ve výsledku (konkrétně při porovnání s dodržováním zásad zdravé výživy) více efektivní, protože váhové úbytky byly u sledovaných skupin srovnatelné. V úvahu je nutné brát i skutečnost, že naše tělo je schopno efektivně trávit různé složky potravy, takže není nutné se bát toho, že musíte své jídlo rozdělovat podle toho, zda obsahuje živočišné, nebo rostlinné produkty.
Jak začít s dělenou stravou?
Ideálně si o ní do hloubky něco přečtěte, protože začít s její aplikací ve chvíli, kdy nevíte, jaké potraviny se k sobě hodí, může dost ochladit vaše nadšení. Především proto, že budete stát hladově v kuchyni a budete se obávat toho, že se jednoduše nenajíte. Také je vhodné na ni nenaskakovat najednou, ale postupně, protože pak si tento životní styl snáze osvojíte.
Pravidla a jídelníček
Mezi hlavní pravidla dělené stravy patří doplňování dostatečného množství tekutin. Naopak vůbec nesmíte pít kávu. (A to nikdy.) Také se musíte vyhnout černému čaji, výrobkům z bílé mouky, čokoládě a sladkostem, instantním potravinám a polotovarům, majonéze, alkoholu a podobně.
Kyselé potraviny lze jíst pouze ve dnech, kdy dodržujete bílkovinový den. V takový den budete jíst proteiny (maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky…), ryby, vejce či sóju, která je zdrojem rostlinných bílkovin. V bílkovinové dny lze jíst i některé další potraviny, jako například citrusové ovoce, ananas, papáju atd.
Zásadité potraviny jíte ve dnech, kdy jíte sacharidy. Budete primárně sahat po bramborách, těstovinách, obilovinách, luštěninách či kapustě. Do této kategorie také patří většina známých druhů ovoce. V tyto dny si také můžete dopřát i med.
Neutrální potraviny je pak možné konzumovat jak v proteinových, tak v sacharidových dnech. Patří sem třeba zelenina, ořechy, semínka, máslo, zakysané mléčné výrobky atd.
Jak podpořit hubnutí?
I když dodržování dělené stravy může být dobrým startem, podpořte ji i dalšími kroky. Vyzkoušejte například spalovače tuků, blokátory tuků a blokátory sacharidů. Jde o speciální doplňky stravy, které dovedou podpořit efekt vašeho snažení. Mezi preferované látky ve složení patří třeba garcinie kambodžská, kofein, pomerančovník a extrakt z černého pepře.
V neposlední řadě také nepodceňujte důležitost pohybové aktivity, která může viditelnost výsledků taktéž značně urychlit.