Léto je obdobím, během kterého jíme větší množství zeleniny. A ideálně v salátech, které mohou v parných dnech nahradit oběd nebo večeři. Jak ale z nudné hroudy zeleniny udělat opravdu chutnou záležitost? Jednoduše. Stačí pouze vybrat dobrou zálivku či dresink!
Někteří lidé mají ke konzumaci zeleniny vyloženě odpor. Připadá jim bez chuti a chybí jim motivace ji vzít vůbec do úst. To je pak jasné, že se do toho nikomu moc nechce.
Na druhou stranu, existuje ještě jeden extrém, o kterém se zase tolik nemluví. Někteří lidé zeleninu milují a salát si dají klidně několikrát týdně. Nevědomky ale násobně zvyšují jeho kalorickou hodnotu tím, že ho zalévají obrovským množstvím oleje, nebo majonézy. A pak se diví, že i když jí ze svého pohledu zdravě, nehubnou, anebo dokonce přibírají.
Pojďme se tedy na tuto častou mýlku zaměřit hned v úvodu. Olej, byť je například ten olivový považován za zdravý, není vůbec dietní. To znamená, že ho nelze lít do salátu po litrech, ale musí se s ním zacházet velice opatrně. Konkrétně si z toho vezměte, že za běžnou porci se považuje 10 ml, která odpovídá jedné polévkové lžíci. (Na které vám doporučujeme toto množství oleje na jednu porci odměřit.)
To samé pak platí pro majonézu a další kalorické ingredience, ke kterým patří například ořechy, semínka a avokádo.
Když už jsme si to trochu ujasnili, můžeme v tématu salátových zálivek pokračovat dál.
Zdravá strava může být i chutná
Někteří odborníci na zdravou výživu se shodují v tom, že i sebezdravější potravina, která je konzumována s odporem, tělu ve skutečnosti tolik neprospívá.
Z toho důvodu je velice zásadní vybrat si takové ingredience, které jsou zdravé, pokud možno dietní, ale jejich konzumace pro vás nepředstavuje větší překážku. Nemáte rádi rajčata, ale do salátu se běžně přidávají? V tom případě je vynechte. Jíst rajčata není povinnost. A to se týká i všech dalších surovin, s jejichž konzumací můžete mít problém. (Začít tedy můžete například salátem, který je tvořen z větší části jen ledovým salátem, který většina lidí snáší dobře.)
U salátů a zeleniny obecně také hraje velkou roli to, jak dokážeme zeleninu správně ochutit. Někdy se totiž stane, že nám něco nechutná jen proto, že jsme nedokázali s vybranou ingrediencí správně pracovat. Někomu zase mohou vyhovovat kombinace různých textur atd.
Nejlepší recepty na zdravé zálivky a dresinky
Základní vinaigrettes
Budete potřebovat: 100 ml oleje, 30 ml vinného octa nebo citronové šťávy, sůl, pepř
Je to velice jednoduché. Do skleničky s víčkem dejte olej, ocet nebo citronovou šťávu, sůl a pepř. Následně všechny ingredience pořádně protřepejte a je to.
Citronová vinaigrettes
Budete potřebovat: ¼ hrnku citronové šťávy, 1 stroužek česneku, 1 lžičku Dijonské hořčice, sůl, pepř, ½ lžičky medu, ¼ hrnku olivového oleje, ½ lžičky tymiánu
V misce spolu smíchejte hořčici, česnek, sůl, pepř, med a citronovou šťávu. Následně po malých částech za stálého míchání a šlehání přidávejte olivový olej. Nakonec přidejte čerstvý nebo sušený tymián a máte hotovo.
Dresink na řecký salát
Budete potřebovat: ¼ hrnku olivového oleje, 3 lžíce červeného vinného octa, 1 stroužek česneku, ½ lžičky sušeného oregana, ¼ lžičky Dijonské hořčice, sůl, pepř
V misce spolu smíchejte olivový olej s vinným octem, rozdrceným stroužkem česneku, oreganem, hořčicí, solí a pepřem a můžete podávat.
Italský dresink
Budete potřebovat: 6 lžic olivového oleje, 3 lžíce bílého vinného octa, 3 lžíce citronové šťávy, 1 a ½ lžičky čerstvě nakrájené petrželky, 1 a ½ lžičky medu, 1 a ½ lžičky oregana, 1 rozmačkaný stroužek česneku, ¾ lžičky Dijonské hořčice, ¾ lžičky sušeného tymiánu, sůl
Všechny ingredience spolu důkladně prošlehejte a můžete podávat. Kdo chce, ten může do zálivky nastrouhat i malé množství sýra.
Caesar dresink
Budete potřebovat: ¼ hrnku jogurtu řeckého typu bez příchuti, 1 lžíci olivového oleje, 1 lžíci citronové šťávy, 1 lžičku Dijonské hořčice, ½ stroužku česneku, 1 lžičku rozdrcených kaparů, černý pepř
Opět všechny ingredience dejte do misky a všechny je spojte. Dochuťte podle chuti a můžete podávat.
Další tipy na hubnutí
Chcete, aby šlo hubnutí ještě snáz? V tom případě se nezaměřujte jen na stravu, ale také na další oblasti, které souvisí se zdravou životosprávou. K ní patří samozřejmě i pohyb a sledování celkového přijatého množství kalorií během dne.
Na podporu hubnutí pak v kombinaci s tím vším vyzkoušejte i doplňky stravy na podporu spalování tuku, které mohou podpořit rychlost metabolismu a také mohou přispět (například díky kofeinu) k větší energii, kterou využijete během cvičení.
Spalovače tuku ale nejsou jediné. Nápomocné mohou být i blokátory tuků a blokátory sacharidů, což jsou doplňky stravy, jejichž složení může částečně omezit vstřebávání tuků nebo sacharidů do těla. (Ne ze sta procent, ale to ani není z hlediska zachování zdraví žádoucí.) Tím tedy mohou taktéž přispět k tomu, že spolu se zdravým životním stylem se výsledků dočkáte o něco rychleji.